Rymowanki

Rymowanki

Rymowanki


Każde dziecko, które jest dopiero na etapie nauki języka uwielbia różnego rodzaju gry słowne, dzięki którym uczy się nie tylko praktycznego użycia różnych zdań, lecz również poznaje kulturowe niuanse rządzące sformułowaniami, które dla osoby obcej mogłyby być niezrozumiałe. To, co dla nas jest prostą rymowanką, dla dzieci jest rozdziałem w podręczniku do nauki języka:

Baloniku mój malutki,
rośnij duży, okrąglutki.
Balon rośnie, że aż strach,
Przebrał miarę – no i trach!

Powyższa rymowanka uczy dzieci używania języka, stanowi dla nich również zabawę. Jednakże oprócz związanej z rymami rozrywkowej części teksty zwróćmy uwagę na ilość informacji, które przy okazji są dziecku przeuazywane: balon na początku jest mały, potem rośnie i przybiera okrągły kształt. Gdy zrobi się zbyt duży – pęknie. Konkretne informacje są podane jak na tacy, w łatwy i przystępny sposób, w taki, aby dziecko mogło zrozumieć wszystko bardzo łatwo. Istnieje jeszcze jeden plus użycia powyższej kwestii: uczy dziecka myślenia przyczynowo-skutkowego, tak rzadko ostatnio obserwowanego wśród dorosłych. A dziecko powinno wiedzieć, że jeśli coś zrobi, będą tego jakieś następstwa lub konsekwencje (niezależnie od tego, czy dobre, czy też złe).

Rymowanki mogą przybierać też nieco inne postacie i obierać sobie inne cele:

Łyżka, nożyk i śliniaczek,
je śniadanie niemowlaczek.
Na śliniaczku misie siedzą,
pewnie też śniadanie jedzą.

Ta rymowanka nie podaje tak dużej ilości informacji – chociaż oczywiście również to czyni, jednak działa ona bardziej na sferę emocjonalną dziecka. Tłumaczy ona, że każde dziecko może się ubrudzić podczas jedzenia i może mu się zdarzyć, że pierwsze samodzielne próby nakarmienia się mogą być (a raczej na pewno będą) związane z wieloma porażkami. Delikatne zasugerowanie, że misie na śliniaczku również jedzą to metafora bardzo prosta i zrozumiała dla każdego dziecka, które jest już w stanie utrzymać samodzielnie łyżeczkę.